דואר אלקטרוני

איך הומצא הדואר אלקטרוני?

היי, אתם! האם יצא לכם לחשוב מי המציא את הדואר אלקטרוני ומתי? את השאלה הזו שאל אותי אדם חביב, שבהשראתו החלטתי לכתוב את הפוסט.

את השם אלכסנדר גרהאם בל, בוודאי יצא לכם לשמוע, היות והוא ביצע את שיחת הטלפון הראשונה בשנת 1876. כמובן שזוהי לא הייתה שיחה אלחוטית, מפני שהראשון שהצליח לשלוח אותות חשמליים למרחק היה גוליילמו מרקוני שעשה זאת למרחק של אחד וחצי מייל. אגב מרקוני, שנה לאחר מכן רשם את הפטנט הראשון בעולם על מערכת טלגרפיה אלחוטית. על אותו מרקוני והחיל שעשה בתחום הרדיו ניתן לקרוא כאן.

אז מי המציא את הדואר האלקטרוני?

ובכן, את הדואר האלקטרוני המציא בשנת 1972 מתכנת אמריקאי בשם ריי תומלינסון שעבד בחברת BBN אשר נתנה את שירותיה למשרד ההגנה האמריקאי, על מנת להקים את רשת ה-ARPANET שאליה מקושרים היו מחשבים של אוניברסיטאות שונות כאשר המטרה הייתה שהמדענים בכל אחת מהן יוכלו להיכנס ולעבוד במחשבי האחרות על המחקר בו עסקו במשותף. הרשת פעלה בעקרון של מיתוג מנות והגיעה למהירות תקשורת של 50kbps וממנה התפתחה לעתיד רשת האינטרנט.

אל הרשת, היו מחוברים כ-23 מחשבים של חוקרי האוניברסיטאות, שעבדו מול CYPNET ששימש להעברת קבצים (FTP) ב-ARPANET. הרעיון של תומלינסון היה להוסיף הודעות טקסט לכל קובץ שנשלח ולשם כך פיתח את SNDMSG המאפשרת להעביר הודעות טקסט במקביל לשליחת הקבצים באמצעות CYPNET.
"התוספת שביצעתי, אינה גאונית במיוחד" מסביר תומלינסון בהרצאותיו. "בסך הכל רציתי לייעל את שיטת העבודה הקיימת ולאפשר למשתמש לשלוח הודעה אישית לכל משתמש אחר שמחובר לארפא-נט. SNDMSG יצרה לכל משתמש תיבת דואר אישית המאפשרת לשלוח ולקבל הודעות מכל משתמש ברשת. זה לא היה יותר מ-200 שורות קוד"

ומה הקשר לכרוכית (@) אתם שואלים?

תומלינסון בחר את הסימן at (@) ובעברית כרוכית על מנת להבחין בין הודעות שמיועדות לתיבות דואר שונות במחשב אחד לבין הודעות שמיועדות למחשבים אחרים. "הסימן @ היה הגיוני למדי, מכיוון שהמשמעות שלו היא AT (נמצא ב…)" מסביר תומלינסון בהרצאותיו.

ומהי הודעת הדוא"ל הראשונה שנשלחה?

את התשובה לשאלה הוא אינו זוכר.  "אני מתאר לעצמי שזה היה QWERTYUIOP האותיות מהשורה הראשונה במקלדת. מה שבטוח- זה היה באותיות גדולות"

(81)

הגב לכתבה דרך הפייסבוק:

נהנים מהתכנים? מילה טובה תעודד אותי להמשיך לכתוב

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *